O zdraví
Stomatologie drobných savců aneb i králíci a hlodavci potřebují svého zubaře
Stomatologie drobných savců je rychle se rozvíjejícím odvětvím veterinární medicíny. V posledních letech stoupá obliba chovu drobných savců jako domácích mazlíčků a spolu s tím stoupá i úroveň péče o jejich zdraví, přičemž onemocnění chrupu je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy veterinární ordinace.
Chrup králíků a hlodavců má svá specifika
Mezi českými chovateli jsou nejoblíbenější králíci, morčata, činčily a další druhy drobných hlodavců. Tyto druhy jsou také nejčastěji zastoupeny mezi stomatologickými pacienty. Jejich specifické uspořádání chrupu a jeho vlastnosti je výrazně odlišují od ostatních chovaných mazlíčků, kterými jsou psi a kočky.
Pro chrup hlodavců je typické, že zuby dorůstají po celý život a jsou neustále obrušovány při žvýkání potravy. Přední řezáky (hlodáky) jsou výrazně zvětšené a díky přítomnosti tvrdé skloviny na přední straně a měkčí zuboviny na straně zadní jsou neustále obrušovány do ostrých hran. Špičáky u tohoto řádu zcela chybí. V zadní části tlamy jsou pak umístěny třenové zuby (premoláry) a stoličky (moláry), které u striktně býložravých druhů také rostou po celý život zvířete, i když o něco pomaleji, než hlodáky. Blízkými příbuznými hlodavců jsou pak králíci a zajíci, kteří jsou řazeni do samostatného řádu zajícovců. Od hlodavců se odlišují přítomností druhého páru řezáků (incisives minores), které se ukrývají za horními řezáky. Další odlišností je pak sklovina pokrývající celý povrch řezáků, ne pouze přední hranu, jak je tomu u hlodavců. Společným rysem je ale celoživotní dorůstání zubů.
Důsledkem podcenění péče o chrup může být tzv. syndrom onemocnění dentice
Celoživotní růst zubů a a nutnost jejich neustálého obrušování je v případě zájmového chovu hlodavců a králíků často podceněna a v souvislosti s nevhodnou stravou je příčinou takzvaného syndromu onemocnění dentice. Syndrom onemocnění chrupu pak postihuje nejen samotnou dutinu ústní a přilehlé tkáně, ale souvisí i se zažívacími obtížemi a celkovým metabolickým rozvratem, který nezřídka vede k úhynu zvířete.
Nezkušení chovatelé se často dopouští chyb při výběru krmení pro své drobnosavčí svěřence a nerespektují přirozené složení stravy u volněžijících předchůdců. Nedostatek abrazivních složek krmiva (sena, trávy, větviček) a naopak nadbytek ovoce a obilných krmných směsí vede obzvláště u králíků, morčat, činčil a osmáků k nedostatečnému obrušování zubů, jejich přerůstání směrem do dutiny ústní i ve směru růstu kořenů a následnému rozvoji syndromu onemocnění dentice. Problém ještě umocňuje nesprávný poměr vápníku a fosforu v mnoha prodávaných směsích vedoucí k sekundární nutriční hyperparathyreóze a následnému odvápňování kostí.
Další příčiny onemocnění zubů a dutiny ústní
Méně často mohou za problémy se zuby vrozená onemocnění (např. osteodystrofie saténových morčat), úrazy spojené se zlomeninami zubů či přítomnost cizích těles v dutině ústní (např. zabodnuté větvičky či osiny). Neodborné krácení přerostlých řezáků pomocí kleští či nůžek je také jednou z možných příčin závažného poškození chrupu a nemělo by být proto nikdy prováděno a to ani veterinárním lékařem.
Příznaky onemocnění chrupu mohou být velmi nespecifické, například apatie, nechutenství, hubnutí, změny v konzistenci trusu, nedostatečná péče o srst. Majitel si může povšimnout i zvýšeného slinění, změny barvy řezáků, zduření v tvářové oblasti, přítomnosti píštělí, výtoků z očí nebo nosu atd.
U každého drobného savce, který se necítí dobře, je proto důležité brát onemocnění zubů v úvahu a v rámci vyšetření vždy zhodnotit i stav chrupu. Pro důkladné vyšetření dutiny ústní je nezřídka nezbytná celková anestezie zvířete, která lékaři umožní vyšetřit i třenové zuby a stoličky uložené ve špatně dostupné zadní části tlamy. Běžně je dnes dostupné i rentgenologické vyšetření hlavy, které zobrazí kostní podklad i uložení kořenů jednotlivých zubů. Na specializovaných pracovištích je k dispozici i intraorální snímkování, endoskopie, počítačová tomografie či magnetická rezonance, což jsou diagnostické metody umožňující velmi přesné zobrazení postižených tkání a tím možnost řešení i velmi komplikovaných případů.
16.1.2020
Autor textu MVDr. Tereza JeřábkováVeterinární lékařka malých zvířat zaměřující se zejména na stomatologii a interní medicínu.
--------------------------------------------------------------------------------
Zdraví
Veterinární klinika Na Hůrce
Jak už jsme předesílali minulý týden, únor je měsícem zdravých zubů.
A nejvíce zubních pacientů máme z řad králíků, morčat a ostatních herbivorních drobných savců. Víte, co je nejlepší prevencí zdravého chrupu u těchto drobných savců (králík, morče, činčila, osmák)?
Existují různé mýty, které zaručeně radí, jak preventivně předcházet onemocnění zubů. Určitě jste už sami slyšeli, že když budete dávat ke krmení tvrdý chléb, případně minerální kámen na okus, nemůže se stát, že by nastaly potíže se zuby.
Krmení hraje v prevenci zdravých zubů zásadní roli, to je pravda. Ale ani chléb, ani kámen nic nezachrání. Přitom až v 96 % případů je správné krmení prokazatelnou prevencí onemocnění chrupu.
Jak tedy vypadá správná skladba jídelníčku, a proč vám tvrdý chléb nepomůže?
Základem každodenní krmné dávky je seno. Dávku sena lze doplnit o různé natě a trávu. Dále je možné přidávat trochu zeleniny, ovoce a menší množství kompletní granulované potravy.
Pokud není zvíře na šťavnatou potravu zvyklé, zavádějte ji do jídelníčku zvolna - během 2 týdnů dávku navyšujte, než se dostanete na plné množství (2 hrnky zelených natí či trávy na 2 kg králíka by měly stačit).
Granule doporučujeme zásadně kompletní (tj. obsahují vyvážený poměr všech živin a vitamínů). Směsi obsahující zrniny, hrášek, banán a kukuřici...., nejsou pro výživu králíků, morčat, činčil a osmáků vhodné. Jednak jsou velmi tučné a zvíře se jimi rychle a snadno zasytí, a pak si také většinou vybírají jen nejchutnější (nejtučnější) části. Zároveň lze říci, že snadnost konzumace velkého množství směsek či také granulí vede k tomu, že zvířata jim pak dávají přednost před senem.
Celý zažívací trakt (včetně neustále rostoucích zubů!!) králíka, morčete, činčily a osmáka je stvořen tak, aby dokázali využít energii ze sena (sušených trav a bylin, kořínků atd.). Seno se musí nejprve řádně rozžvýkat a pak ho teprve mohou spolknout - tímto žvýkáním si obrousí rostoucí zuby. Pokud převažuje v krmné dávce potrava, která se nemusí tolik žvýkat, dochází k přerůstání zubů, problémům s trávicím traktem, obezitou. Tyto obtíže se postupně zhoršují a může dojít k mnohem vážnějším problémům, které se musí řešit (i chirurgicky), ohrožují zvíře na životě, a ne vždy lze vše napravit! NEDOPORUČUJEME tak mít permanentně plnou misku granulí či je ládovat ovocem a zeleninou. SENO NELZE NAHRADIT ŽÁDNOU JINOU POTRAVOU.
A ještě jednou důkladněji. Proč že vám tvrdý chléb nepomůže?
Při konzumaci sena a ostatních dlouhých stébel trávy a natí jsou zapojeny do žvýkání všechny zuby. Přední řezáky ukousnou kus stébla, které je následně rozmělňováno třením zubů v zadní části dutiny ústní. Tím se zuby o sebe otírají a zachovává se konzistentní délka stále rostoucích zubů.
Kdežto kus tvrdého pečiva sice zapojí řezáky, ale dál v dutině ústní dochází k velmi rychlému rozpadnutí sousta hlavně pomocí slin, zvíře pak sousto rovnou polyká. Stoličky nejsou tolik zaměstnány a nedochází k potřebnému obrušování zubů.
Jak poznáte, že má zvířátko problém se zuby?
V první řadě si můžete všimnout, že začne vynechávat některé druhy potravy a zaměřuje se na jednodušeji konzumovatelné kousky (ovoce, saláty, granule, pečivo...). Také můžete pozorovat zvýšené slinění a postupné zmenšování velikosti i objemu trusu.
Dalšími příznaky pak bude úplné nechutenství, apatie, průjem, slzení očí... Problém na zubech nemusí být pro majitele přímo viditelný.
POZOR!
- Hlodavci, ani králíci nikdy nesmí hladovět, dostávají se potom velmi rychle do život ohrožujícího stavu. Vidíte-li, že krmení nemizí, nebo mizí méně než dřív, objednejte se neprodleně na prohlídku k veterináři.
- Nikdy nenechte řezáky zkracovat nůžkami, kleštěmi, ani jinými podobnými nástroji. Takové ošetření může problém se zuby mnohonásobně zhoršit a je považováno za hrubou chybu.
--------------------------------------------------------------------
Další doplňující informace najdete na našich internetových stránkách vets4pets.cz..